Takip Edin

Dünya

Birleşik Arap Emirlikleri, Astronot Adayları İçin İlan Yayınladı

Dubai’yi yöneten Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, çarşamba günü 5 yıl içinde 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için ülkenin ilk uzay programını başlattıklarını duyurdu.

“BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BARİYERLERİ KIRACAK”

El Maktum açıklamasında “Bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Astronot Programı’nın başlatılması ile tarihimizde yeni bir dönem başlıyor. BAE bariyerleri kıracak” dedi.
Daha önce 2021’de Mars yörüngesine ‘Umut’ adlı insansız aracını göndermeyi planladığını da açıklayan zengin Körfez ülkesi, ‘gelecek 50 yıl içinde uzay keşif programlarında küresel bir lider’ olmayı vaat ediyor.

ASTRONOT OLMAK İSTEYENLER UZUN SÜRELİ TESTLERE TABİ TUTULACAK

İş ilanında astronot adaylarının 18 yaşının üzerinde olmaları, akıcı şekilde Arapça ve İngilizce bilmeleri, üniversite mezunu olmaları gerektiği ve başvurusu kabul edilen adayların 2018 ve 2019 yıllarında uzay seyahatleri için eğitim göreceği bilgisine yer verildi. ​Özel eğitimin sonunda finalistlerden 4’ü astronot olarak kabul edilecek.

MARS 2117 PROJESİ

Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca Mars’taki yaşamı taklit edecek ‘Bilim Şehri’ inşası projesini de açıklamıştı. Körfez ülkesi 2117 yılında kızıl gezegendeki ilk insan yerleşimini kurmayı amaçlıyor.
Uzaya giden ilk Arap, 1985’te ABD’nin uzay aracıyla bunu gerçekleştiren Suudi Arabistanlı Sultan bin Selman el Suud olmuştu.
1987’de ise Suriyeli hava kuvvetleri pilotu Muahmmed Faris Sovyetler Birliği’nin eski uzay üssü Mir’de bir hafta geçirerek uzaya giden 2. Arap unvanını elde etmişti.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Zarrab’a Tecavüz Davası Açan Kişinin Kimliği Belli Oldu

ABD’nin New York kentinde ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya karşı ‘tanıklık’ yapan Reza Zarrab hakkında cinsel taciz ve tecavüz davası açan kişinin, Fildişi Sahilleri vatandaşı 61 yaşındaki Faouzi Jaber olduğu ortaya çıktı.

TECAVÜZ İDDİASIYLA DAVA AÇMIŞTI

Terörist bir gruba silah, uyuşturucu ve maddi destek sağladığı gerekçeleriyle hapiste bulunan Jaber, Manhattan Hapishanesi’nde kaldığı dönemde aynı hücreyi paylaştığı Zarrab’ın kendisine cinsel istismarda ve tecavüzde bulunduğunu öne sürerek dava açtı.

ÇOK KORKMUŞ VE UTANMIŞ

Jaber’in açtığı dava dosyasına göre, Zarrab’ın kendisine uyguladığı cinsel şiddet Kasım 2016 ile Mart 2017 arasında gerçekleşti. Jaber, Zarrab hakkındaki şikayetinde ‘Çok çaresiz kaldım, benden çok daha genç ve güçlü bir adamlar mücadele edemedim’ dedi. Dilekçede, Jaber’in dönemde Zarrab’ı şikayet etmeye ve yardım aramaya çekindiği, çok korkmuş ve utanmış olduğu belirtildi. Zarrab hakkındaki dava dilekçesinde, Zarrab’ın, Jaber’e özel bir avukat tutması için kendisine para vermeyi teklif ettiği, Afrika’daki ailesine de para yolladığı öne sürüldü.

Devamını oku

Dünya

Tarihi Rest Yunan Basınını Çıldırttı: Tam Bir Fiyasko! Erdoğan’ın Eline Koz Verdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Yunanistan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdi. Tarihi ziyaret, tarihi anlara sahne oldu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un “Lozan Anlaşması’nın güncellenmesine gerek yok” sözlerine rest çeken Erdoğan, Yunanistan’daki ikinci Lozan restini ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a çekti. Türkiye-Yunanistan arasındaki tarihi ziyaretin ilk günü, beklendiği gibi Yunanistan basınında manşetten verildi. To Vima gazetesi “Başkanlık Sarayı’nda yenilgi” manşetini atarken, Elefteros Tipos gazetesi haberi “Tarihi fiyasko” başlığıyla verdi.
İşte Yunan basınının manşetleri:

“İLK GÜNDE GERİLİM, TÜRK LİDER TALEPLERİNİ SIRALADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakan Alexis Çipras’ın fotoğafını kullanan Kathimerini gazetesi, “İlk günde gerilim, Türk lider taleplerini sıraladı” manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.
“TARİHİ BİR BULUŞMA AMA YANLIŞ SEVENLER İÇİN”

Benzer bir fotoğrafa yer veren Naftemporiki gazetesi ise “Tarihi bir buluşma ama yanlış sevenler için” başlığını tercih etti.
“BAŞKANLIK SARAYI’NDA YENİLGİ”

To Vima gazetesinin manşeti de “Başkanlık Sarayı’nda yenilgi” oldu.

Devamını oku

Dünya

Hanuka Bayramı’nda Yahudi Lobisiyle Buluşan Trump: Kudüs Kararımdan Gurur Duyuyorum

ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp, büyükelçiliğin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması talimatını verdikten bir gün sonra Beyaz Saray’daki Hanuka Bayramı kutlamasına katıldı. Trump, “İsrail halkının yanında olmaktan ve kalıcı bağımızı güçlendirmekten gururluyuz.” dedi.

TRUMP, İLK KEZ YÖNETTİ

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da Yahudi bayramı Hanuka nedeniyle yapılan özel etkinliği ilk kez yönetti.

KUDÜS KARARI ETKİNLİĞE DAMGA VURDU

Önceki gün Trump’ın aldığı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı yaklaşık 300 davetlinin katıldığı etkinliğe de damga vurdu.
Trump etkinliğin açılış konuşmasında “Bir nedenden dolayı bu odada çok fazla mutlu insan olduğunu biliyorum. Kudüs…Bu (etkinlik) bilhassa tarihe geçecek.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Popüler Başlıklar