Takip Edin

Dünya

Dünya’nın en acı biberini yiyen adam hastanelik oldu

Yayınlanma tarihi

-

Dünya’nın en acı biberi kabul edilen ‘Carolina Reaper’ı yiyen ABD’li bir adam, ‘gök gürültüsüne’ benzeyen ve günlerce süren baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Herkesin ağzı, hayatta bir kez de olsa ‘acı biberden’ yanmıştır. Ancak acı biber yüzünden hastaneye kaldırıldınız mı diye sorsak? Guinness Rekorlar Kitabı’na göre “Dünya’nın en acı biberi” sayılan Carolina Reaper’ı yiyen 34 yaşındaki bir ABD’li, günlerce süren baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Genç adam, New York’ta düzenlenen ‘acı biber yeme yarışmasına’ katıldı. Yarışmayı kazanıp kazanmadığı henüz bilinmese de, genç adam kısa süre içinde hastanelik oldu. Tedavi altına alınan adamın baş ağrısı, ‘gök gürültüsü’ tipi olarak adlandırıldı.

Genç adam acı biberi yedikten kısa bir süre sonra mide bulantısı yaşamaya başladı. Bu durum ‘acı biber’ dünyasında sıklıkla rastlanan bir şey olsa da, genç adam, bir süre sonra boynunda ve başında şiddetli ağrılar duymaya başladı. Ancak olay bununla da bitmedi ve yarışmadan günler sonra da ‘acı tutkunu’ adamın ağrıları artarak devam etti. Genç adam bunun üzerine hastaneye gitti.

Baş ve boyun bölgesi görüntülenen genç adamın kan damarlarında geçici büzüşme tespit edildi. ABD’li New York Times’a konuşan Dr. Kulothungan Gunasekaran, acı biberlerin içinde bulunan ‘kapsaisin’ kimyasalının bu acıya neden olduğunu ve bazı kişilerin bu maddeye daha duyarlı olduğunu aktardı.

Acı seviyesini ölçmek için kullanılan Scoville sistemine göre, sıradan bir acı biberde 500 bin acı ünitesi bulunurken, bu rakam bir Carolina Reaper biberinde 2 milyondan fazla olarak kaydedildi.

New York Üniversitesi’ne bağlı ‘baş ağrısı’ uzmanlarından nörolog Dr. Lawrence C. Newman, “Grafik üzerinde bu tip ağrılar birden ona kadar sıralanıyor ve bu ağrılar beyinde bir kanamadan da kaynaklanıyor olabilir” şeklinde konuştu. Dr. Newman, “Bu ağrılar aniden oluşur. Eğer bu tip bir baş ağrınız varsa acilen bir uzmana görünmeniz gerekir” dedi.

Yapılan araştırmalar, ağrıyı arttıran ve kan basıncını düşüren ‘kapsaisin’ maddesinin bazı kişiler üzerinde farklı etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan, Çin’de ve Türkiye’de tüketilen kırmızı biberlerin iki genç erkekte kalp krizine yol açtığı vakalar da kaydedildi.

Sofralık Carolina Reaper üretimi yapan ABD’li şirket “PuckerButt Pepper Company”nin sahibi Ed Currie, biberin tüketimiyle ilgili olarak önerilerde bulundu. Salt biberi tüketen kişileri “Aptal” olarak nitelendiren Currie, acı biberin yemeklerin içinde az miktarda kullanılması gerektiğini savundu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

peak games in 41 kanalda aynı anda yayınladığı işte o reklam

Yayınlanma tarihi

-

-

Televizyonlarda yayınlanan bir reklam sonrasında peak.com nedir? diye vatandaşlarca araştırılmaya başlandı. Peak Games bu akşam saat 21.30’da 41 televizyon kanalına aynı anda verdiği reklam ile gündeme geldi.

PEAK.COM NEDİR

2010 yılında istanbul kurulan teknoloji şirketidir. Türkiye merkezli dünya teknoloji endüstrisinde hızlı bir yükselişe sahip Türk şirketidir. Daha çok oyunlarda uzmanlık kazanmışlardır.

Söz konusu reklam 18 şubat 2019 tarihinde bazı televizyon kanallarında aynı anda yayınlandı. Reklam bir anda Türkiye gündemine oturmuştur.

İşte peak.com’un reklamında yer alan metin:

“Hoş geldin!

Biz bir takımız, İstanbul’dan.

Yolculuğumuz 8 yıl önce, Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma hayaliyle başladı.

Takım olmayı ve gelişmeyi her türlü başarının önüne koyarak ilerledik. Dünyaya etki edecek ürün ve teknolojilerin ancak bu anlayışla yaratılacağına inandık.

Bugün, dünyanın en büyük mobil uygulama geliştiricilerinden biriyiz. Ürünlerimiz 193 ülkede, 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Hayallerimiz ise bunun çok daha ötesinde.

Milyarlarca insanın hayatına dokunan teknolojiler geliştirmek ve dünyayı değiştirmek için takım arkadaşları arıyoruz.

İşte bu nedenle sana ulaşmak istedik. Bizim için tecrübelerinin değil, hayallerinin büyüklüğü önemli.

Seni sonuna kadar destekleyen bir ekibin olsun istiyorsan, tanışalım.”

PEAK HAKKINDA

Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma ve insanların hayatlarına dokunabilme amacıyla 2010 yılında İstanbul’da kurulan Peak, mobil uygulama pazarının dünyadaki en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Mobil oyun alanında elde ettiği büyük başarıları sürdürürken teknolojinin farklı alanlarında da ürünler geliştirmeye başlayan Peak’in başarısının ardında yaşama, ilerlemeye, öğrenmeye ve üretmeye tutkuyla bağlı ekibi bulunuyor.

 

Devamını oku

Dünya

Teknoloji devi XİAOMİ de kendi katlanabilir telefonunu yayınladı

Yayınlanma tarihi

-

-

Akıllı telefon sektörünün bir sonraki adımı katlanabilir telefonlar mı olacak? Samsung, Huawei ve LG’den sonra Xiaomi de yeni katlanabilir telefonunu duyurdu. Hatta şirketin başkanı, katlanabilir ekranlı telefonlarının ilk prototipini bizzat kendi çektiği video ile Twitter üzerinden gösterdi.

 

 

Samsung, Huawei ve LG’den sonra Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin de katlanabilir bir telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Şirketin Başkanı ve kurucusu olan Lin Bin, şirketin resmi Twitter hesabından paylaşılan tanıtım videosunda yer alarak, yeni cihazı bizzat kendi kullanarak gösterdi.

Tablet ve akıllı telefon deneyimini birleştiren yeni katlanabilir telefonun şimdilik sadece prototip aşamasında olduğu, olumlu geri dönüşler alındığı takdirde seri üretime geçileceği açıklandı.

ALTA, ÜSTE; SAĞA, SOLA KIVRILABİLİYOR

Xiaomi’nin konsept telefonu geçtiğimiz günlerde Baidu tarafından sızdırılmıştı. Esnek bir ekran kullanılan telefon, üste ve alta doğru kıvrılabildiği gibi sağa ve sola doğru da kıvrılabiliyor, tablet gibi de kullanılabiliyor.

Ürünün özellikleri hakkında detaya yer verilmezken, prototipte görüldüğü kadarıyla bir kamera fark edilmiyor. Videolarda şimdilik görünen sadece Xiaomi’nin katlanabilir telefonunun nasıl göründüğü. Görüntülerde yeni cihaz için özelleştirilmiş bir MIUI işletim sistemi kullanıldığı da fark ediliyor.

Samsung, Huawei ve LG’den sonra Xiaomi’nin de paylaştığı prototip modellere göre anlaşılan 2019 yılı akıllı telefon pazarında katlanalabilir erkan cihazların yılı olacak.

 

Devamını oku

Dünya

Suriye’den Çekilme Kararı Alan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yaptığı Görüşmenin Detaylarını Anlattı

Yayınlanma tarihi

-

-

ABD Başkanı Trump, Suriye’den çekilme kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ı yenme konusunda bölge ülkeleri yükü paylaşmalı. Suriye’de DEAŞ’ı yendik, Erdoğan’la konuştum o da DEAŞ’ı yenmek istiyor ve yapacak.” dedi.

Devamını oku

TREND