Takip Edin

Genel

Takım oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şey

Yayınlanma tarihi

-

Bir örgütün hedeflerine ulaşmak çok zordur, bu yüzden onlara ulaşmak için tam bir koordinasyon ve anlayışa sahip bir ekipte çalışmak gerekir. Bu ekip oluşturma kavramı bugünlerde tanıdık geliyor.

Artık, çok uluslu şirketler ve ulusallaştırılmış şirketler, bu tekniği çalışanlarını oluşturmak ve bir ekipte çalışmaya motive etmek için kullandılar.

Takım Oluşturmanın Önemi

Her kurumda ekip oluşturma faaliyetleri çok popülerdir, bu yüzden ekiplerini ekip halinde eğitmek için bir eğitici görevlendirirler. Böylece, takımlar kendi takım hedeflerine ulaşmak için verimli bir şekilde nasıl çalışacaklarını öğrenebilirler.

Ek üretken personelin oluşturulması İK kişileri ve minyatür ticaret sahipleri için sürekli bir hedeftir. Yetkili bir çalışanın, bir takım için iyimser bir operasyonel duruma destek olma ve kurumsal sunumları tamamlama konusunda yardımcı olması. Bu nedenle, kurumsal takım oluşturma kavramının bir tezahürü ortaya çıkmıştır.

Kurumsal takım oluşturma etkinlikleri, dünya çapındaki tüm kuruluşların ekip çabalarını her yıl bir araya getirmeleri için dünya çapında iyi bir trend olan trendlere dönüştü. Grup çalışması eylemlerinin kurumsal etkinlikleri sadece yönetim ve asistanları dışında sosyal gruplar arasında özel bir bağlantı kurmayı değil.

Ekip oluşturma egzersizleri için geleneksel alternatifler, doğrudan güven eğitimi ve görevlerin çözülmesinde zorluk gibi faaliyetlerden oluşan dahili olarak düzenlenir. Bununla birlikte, son zamanlarda birçok şirket, işçilerini standart ortamına maruz kalan işçilerden almak için ofisinden almayı değiştirmiştir.

Takım Oluşturma Faaliyetlerinin Çeşitleri

Kurumsal takım oluşturma faaliyetleri arasında paintballing veya laser mark gibi dövüş oyunları sayılabilir. Bunlar, çalışanların askeri kıyafeti giydikleri ve birlikte çeşitli takım hedeflerine ortaklaşa çaba gösterdikleri hızlı hızlı oyunlardır. Sığınaklardan kaçan paintballlar ve trouncing, günlük işin baskısını ve kaygısını boşaltmak için çok büyük bir yöntemdir. Sosyal gruplar arasında bağlantı ve arkadaşlık kurmak için büyük bir yöntem sağlar.

Grup servet arama gibi dışarıdan yapılan aktiviteler, bu günlerde grup oluşturma için iyi bir seçenek.

Bir başka etkinlik ise, bilinmeyen iller boyunca tüm yolu bulmak için harita anlayışını ve pusula yeterliliğini içeren Orienteering’dir. Hazine avı aktivitesini kullanarak, yarışmacılar, seçili bir şeyi veya nesneyi keşfetme yollarını bulmak için gizemli işaretleri gözden geçirmelidirler.

Bu faaliyetler çoğunlukla takım çalışmasını oluşturmak için başarılıdır ve eğlence dolu bir öğleden sonra kullanmanın muazzam bir yöntemidir. Tüm büyük ya da küçük şirketler bu takım oluşturma tekniğini kullanıyor. Böylece çalışanlar belirlenen hedeflere ulaşmak için bir grupta çalışırlar.

Eğitmenler, çalışanların ekip oluşturma, kurumsal etkinlikler ve konferans etkinlikleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için vardır. Pratik yönünü ve bu kavramın kuramsal yönünü öğretirler. Böylece takımlarda nasıl çalışacaklarını öğreniyorlar ve bunun için takım çalışması yapmak için eğlence dolu aktiviteler tekniğini kullanıyorlar.

Çeşitli aktiviteler var ve onların yardımıyla, çalışanlar ekip oluşturma kavramını öğreniyorlar.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Evindeki küpten 6 köyün tapusu çıktı

Yayınlanma tarihi

-

-

2 yıl önce tadilat esnasında bulduğu Osmanlı tapularının Türkçelerine ve vergi kayıtlarına ulaşan Aşa, bir anda 6, 7 köyün sahibi çıkınca soluğu araştırma mahkemesinde aldı

Mardin’in Yeşilli ilçesine bağlı Sancar mahallesinde yaşayan Ali Aşa’nın evinde tadilat yaparken küpler içinde bulduğu tapular hayatını değiştirdi. Bir anda 6 köyün sahibi olan Aşa, haram yememek için mirasçıların kalan kısmını aradığını söyledi.

İHA’nın haberine göre, Mardin’in Yeşilli ilçesine bağlı Sancar mahallesinde 2 yıl önce tadilat esnasında bulduğu Osmanlı tapularının Türkçelerine ve vergi kayıtlarına ulaşan Aşa, bir anda 6, 7 köyün sahibi çıkınca soluğu araştırma mahkemesinde aldı.

“HERKESİN HAKKINI TESLİM EDECEĞİM”

Olayı araştıran Ali Aşa, “Nüfus kayıtlarına göre 16 kişi mirasçı. 1932 yılında köyümüz aşiretler tarafından basılmış bir kısmı öldürülmüş, bir kısmımız kaçırılmış. Küplerin içinde bulduğum tapularda onların da hakları olmalı. Eğer o dönemi ailelerinden bilen varsa dava açtığım araştırma mahkemesine başvursun. Ben herkesin hakkını vereceğim” diye konuştu.

Aşa, yıllardır tüm ailesinin çöpçülük ve temizlik işleri ile geçimini sağladığını ifade ederek bulduğu tapuların araştırmasını yaparken mirasçıların daha çok olması gerektiği düşünerek hak sahiplerini aramaya karar verdiğini söyledi.

“TÜM VERGİLER ÖDENMİŞ”

Babasının Yusuf, annesinin ise Emine olduğunu söyleyen Ali Aşa, “Dedemin adı Hamit, dedemin babasının adı Haso’dur. Haso’nun babasının adı da Mustafa’dır, Mustafa’nın babasının adı Ahmet’tir. Bazı aile fertleri kaybolmuşlar, kayıtlarda çıkmıyor. Sancar mahallesinden (köyünden) 1920 tarihinde kaybolmuşlar, 1914 tarihinde vergileri var, 1928-1952 tarihlerden arazilerin faturaları var. Eğer bu aileye ait olduğunu düşünen varsa ben tapuları mirasçıların bulunması için araştırma mahkemesine verdim. 2 yıldır mirasçı çıkmıyor bulamıyorum. Bu aileden geldiğini düşünen varsa mahkemeye müracaat etsin” dedi.

“TEMİZLİK YAPARKEN BULDUM”

Tapuları bulma sürecini anlatan Aşa “Zamanında dedemden ufak bir para istedim. Dedem bana köylüler benim malımı yedi, sende benim paramı yedin demişti. Bunun üzerine ninem tapuları söylemişti. Unutmuştuk tadilat temizlik yaparken çıktı, bende bilmiyordum. Zannettim 2 dönüm arazidir, bu kadar çok olduğunu tahmin etmemiştim” diye konuştu.

Tapuların Türkçesini bulmadan önce başından geçenleri anlatan Aşa “Araştırdım tapuya gittim. Tapular için okuyucuya gittim “250 TL para vereceksin” dedi ve üstüne de bin ceviz de hediye verdim” şeklinde konuştu.

“KÖYLER 16 MİRASÇIYA KALIYOR”

Tapuların Türkçesini de bulunca 6-7 köy olduğunu anladıklarını belirten Aşa “Araştırma mahkemesinde dava açtım ve 20 tane Osmanlı tapusunun Türkçe tapusu geldi. Türkçe tapularda 4-5 köy gözüküyor.  Ben hem mirasçıları arıyorum, hem bunlar gelsin hakkı neyse alsın istiyorum. Bunlar dilencilik mi yapıyor? Zengin mi? Fakir mi bilmiyorum. Eğer kimseyi bulamaz tapular üzerimize kalırsa 10-20 tane kepçe tutup, 100 tane işçi ile komple Antep fıstığı ve zeytin ağacı ekeceğim. Ailede hiç birimizin durumu yok, ailemiz komple çöpçü ve işçi” ifadelerini kullandı.

Eğer hak sahipleri çıkarsa arazileri satmadan onların hakkını vermek istediğini kaydeden Aşa şöyle konuştu:

Düşünüyorum yaklaşık 100 bin dönüm arazidir. Eski Tuhup köyü, Sancar köyü, Üzüm köyü, Zeytüniye’ye kadar bütün arazilerin tapusu bizde. Bunu insanlar biliyor, yani 5-6 tane köydür. Bu köylerin Kürtçe adını biliyorum ama Türkçe bilmiyorum Aluça var, Garzıke, Arabo, Merzaka var bunların hepsi benim arazimin içinde kalıyor.

Devamını oku

Ekonomi

Emekliye ikramiye turizmcilerin de yüzünü güldürdü

Yayınlanma tarihi

-

-

Emekliye her bayram öncesi verilecek biner liralık ikramiye turizmde de etkisini gösterdi. Turizmciler, “12 milyon emeklinin %1’i bu parayla tatile çıkar” dedi. Bayram için otellerin aranmaya başladığını belirten turizmciler, günlük kiralık evlere de talep olduğunu kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği emekliye toplamda 2.000 TL’lik bayram ikramiyesi turizmcinin de yüzünü güldürdü. Bayram öncesi ikramiye almaya hazırlanan emeklilerden bazıları bu parayı torununa harcamayı, bazıları borç kapatmayı düşünürken bazı emekliler de tatil planı yapmaya başladı. Yerli turistin en çok tercih ettiği Ege Bölgesi’ndeki otelleri aramaya başlayan emekliler, Yalova, Mersin ve Balıkesir’in sahil hattında da günlük kiralık evleri de araştırıyor.

120 BİN KİŞİLİK EK HAREKET OLUR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Bedirhan Bayka, emekli ikramiyesinin 12 milyonunun üzerinde kişiyi ilgilendirdiğini belirterek, “Bunun yüzde 1’i dahi tatile çıksa 120 bin kişilik ek turizm hareketi demek” dedi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler de, Başbakan Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili yaşanan tartışmalara iki gün önce son noktayı koymasının ardından rezervasyon taleplerinde hareketliliğin başladığını söyledi. İşler, “Şu anda araştırma ve fiyat alma aşamasındalar. Biz arayanların bir bölümünün bayrama yakın rezervasyon yaptıracağını düşünüyoruz” diye konuştu. (Sabah)

Devamını oku

Genel

Ahu Tuğba’dan bomba itiraf: Temizlikçimle arkadaşımla yattılar

Yayınlanma tarihi

-

-

”Bugüne kadar 10 kez evlendim hepsi hataydı” diyen Ahu Tuğba, ”Benim temizlikçimi, arkadaşımı hamile bırakan kocalarım oldu.

Kadınlara da ‘arkadaşım’ demeye bin şahit ister. Çoğu da sanat camiasındandı…” ifadelerini kullandı.

“Kaç kez evlendim hatırlamıyorum”

Devamını oku

TREND