Takip Edin

Genel

‘Ücretsiz tedavi’ye inanmadı, gizlice para bıraktı

Yayınlanma tarihi

-

Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde tedavi olan ve “tedavi parası” diye mendil içinde gizlice para bırakan Bulgaristan göçmeni 65 yaşındaki Gülbiye Çalışkan’a, güvenlik kameralarınca yapılan tespit sonucu parası iade edildi.

Türkiye’de yaşayan oğlunu ziyarete gelen Çalışkan, Bulgaristan’da diş  tedavisi pahalı olduğu için Manisa’da Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’ne  gitti.

Çalışkan, tedavisini yapan doktor Nalan Erol’a tedavi bedelini vermek  istedi. Çifte vatandaş olduğu için tedavisinin ücretsiz olarak yapıldığı,  herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadığı belirtilmesine rağmen ikna olmayan  Çalışkan, kimseye fark ettirmeden mendile sarmış olduğu 400 Türk lirasını masanın  üstüne bırakıp çıktı.

Masaları temizleyen görevliler, parayı bulunca hastane yetkililerine  durumu bildirdi. Hastanenin güvenlik kameralarını inceleyen görevliler, paranın  Gülbiye Çalışkan tarafından masaya bırakıldığını tespit etti.

Durumu öğrenen Başhekim Barış Kaya, hastane müdürü Yüksel Ülker ve Dr.  Erol ile, hem parayı teslim etmek hem de hastayı kontrol amacıyla Çalışkan’ı  evinde ziyaret etti.

ÇALIŞKAN: DOKTOR BANA ANLATIRKEN BEN ANLAMAMIŞTIM

Ödenen paranın devletin hizmetlerine karşılık olduğunu belirten ve  geri almak istemeyen Çalışkan’ı, Başhekim Kaya, Türkiye’deki sağlık sistemi  hakkında bilgi vererek parayı geri alması konusunda ikna etti.

Yapılan ziyaretten memnun kalan Çalışkan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Bulgaristan’da yaşadığını, Türkiye’de yaşayan oğlunu bazen ziyarete  geldiğini belirtti.

Bulgaristan’da sağlık tedavisinin çok pahalı olduğunu söyleyen  Çalışkan, şöyle konuştu:

“Bulgaristan’da tedavi ücretleri pahalı, ben de çifte vatandaş olduğum  için Türkiye’de tedavimi yapmak istedim. Bedava olduğunu bilmiyordum, yanımda  olan parayı bıraktım. Parayı tedavinin ilk taksidi olarak bırakmıştım, geri kalan  ücreti daha sonraki randevuda verecektim ama sonra öğrendim ki Türkiye’de  sağlıkta diş tedavisi ücretsiz yapılıyor. Bayağı sıkıntı oldu, zahmet oldu.  Doktor bana anlatırken ben anlamamıştım.”

DR. KAYA: TEDAVİSİNİ KALDIĞI YERDEN BİTİRECEĞİZ

Başhekim Dr. Kaya da Çalışkan’ın tedavisinin başarılı bir şekilde  yapıldığını, tedavi sürecinin de takip edildiğini belirtti.

Kaya, “Teyzemiz Avrupa ülkelerinde sağlık ücretli olduğu için  Manisa’da protez diş için ölçü vermeye gelmiş. Oğlu kendisine Türkiye’de  tedavisinin ücretsiz yapılacağını söylendiği halde kendisi, ‘öyle bir şey olmaz  bunun mutlaka bir karşılığı vardır’ demiş. Parayı almasını istedik ancak o  istemedi. Bundan dolayı, Gülbiye teyzemizi doktorumuzla beraber ziyaret ettik.  Tedavisini kaldığı yerden bitireceğiz.” diye konuştu.

Çalışkan’ı evinde tedavi eden Dr. Erol, hastanın protezlerini  yaptıklarını aktararak şu bilgileri verdi:

“Biz artık kendisi ile daha yakından ilgileneceğiz. Katarakt ameliyatı  olması gerekiyor. Kendisine bu konu hakkında bilgi verdik. Oğlu bir iş yerinde  çalıştığı için tek başına hastaneye gelmeye çalışıyor. Bundan sonra bildirdiği  anda ya evinde ya da hastaneye alıp tedavisine yardımcı olacağız.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

peak games in 41 kanalda aynı anda yayınladığı işte o reklam

Yayınlanma tarihi

-

-

Televizyonlarda yayınlanan bir reklam sonrasında peak.com nedir? diye vatandaşlarca araştırılmaya başlandı. Peak Games bu akşam saat 21.30’da 41 televizyon kanalına aynı anda verdiği reklam ile gündeme geldi.

PEAK.COM NEDİR

2010 yılında istanbul kurulan teknoloji şirketidir. Türkiye merkezli dünya teknoloji endüstrisinde hızlı bir yükselişe sahip Türk şirketidir. Daha çok oyunlarda uzmanlık kazanmışlardır.

Söz konusu reklam 18 şubat 2019 tarihinde bazı televizyon kanallarında aynı anda yayınlandı. Reklam bir anda Türkiye gündemine oturmuştur.

İşte peak.com’un reklamında yer alan metin:

“Hoş geldin!

Biz bir takımız, İstanbul’dan.

Yolculuğumuz 8 yıl önce, Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma hayaliyle başladı.

Takım olmayı ve gelişmeyi her türlü başarının önüne koyarak ilerledik. Dünyaya etki edecek ürün ve teknolojilerin ancak bu anlayışla yaratılacağına inandık.

Bugün, dünyanın en büyük mobil uygulama geliştiricilerinden biriyiz. Ürünlerimiz 193 ülkede, 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Hayallerimiz ise bunun çok daha ötesinde.

Milyarlarca insanın hayatına dokunan teknolojiler geliştirmek ve dünyayı değiştirmek için takım arkadaşları arıyoruz.

İşte bu nedenle sana ulaşmak istedik. Bizim için tecrübelerinin değil, hayallerinin büyüklüğü önemli.

Seni sonuna kadar destekleyen bir ekibin olsun istiyorsan, tanışalım.”

PEAK HAKKINDA

Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma ve insanların hayatlarına dokunabilme amacıyla 2010 yılında İstanbul’da kurulan Peak, mobil uygulama pazarının dünyadaki en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Mobil oyun alanında elde ettiği büyük başarıları sürdürürken teknolojinin farklı alanlarında da ürünler geliştirmeye başlayan Peak’in başarısının ardında yaşama, ilerlemeye, öğrenmeye ve üretmeye tutkuyla bağlı ekibi bulunuyor.

 

Devamını oku

Genel

Musk, CERN İle Anlaşmaya Vardı

Yayınlanma tarihi

-

-

Eğer bir parçacık hızlandırıcısını inşa etmeye kalksaydınız ve dahası hedefiniz bu güne kadar inşa edilmiş en büyük parçacık hızlandırıcısını yapmak olsaydı, bunun için gerçekten uzun bir tünel inşa etmeniz gerekirdi. Gerçeği söylemek gerekirse, tünelin uzunluğunun 100 kilometre uzunlukta olması, projenizin başarılı olması için gerekli olurdu.

Bu, şüphesiz ki en maliyetli projeler listesine baştan girebilecek bir çalışma olma özelliğini taşıyor. Fakat birlikte çalıştığınız kişi The Boring Company’nin sahibi olan Elon Musk ise, işiniz artık çok daha kolay olabilir.

MIT Technology Review‘in CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yanı sıra kullanıma almak istediği yeni parçacık hızlandırıcı projesi olan Future Circular Collider’ı detaylandıran bir tweetine yanıt olarak Elon Musk, bu pahalı proje hakkında CERN’ün yöneticisi konumunda bulunan Fabiola Gianotti ile konuştuğunu açıkladı.

Devamını oku

Genel

Dünya malının yarısı 26 kişide

Yayınlanma tarihi

-

-

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, küresel adaletsizlik raporunun yeni sayısını yayınladı. Rapora göre zenginle fakir arasındaki uçurum 2018’de daha da büyüdü. En zengin 26 kişinin serveti, en fakir yüzde 50’nin yani 3 milyar 800 milyon kişinin tüm varlığına eşit. 2016’da 61 kişi olan bu sayı 2017’de 43’e düşmüştü. 2018’de zenginler tarihte hiç olmadıkları kadar zengin oldu.

Her iki günde bir kişi milyarder oldu, son 10 yılda ise milyarder sayısı ikiye katlandı. Geçen yıl milyarderler servetlerine günde 2.5 milyar dolar kattı, bir yılda 900 milyar daha kazandı. 2018’de dünya nüfusunun yarısını oluşturan en fakir yüzde 50’lik kesim ise, yüzde 11 daha fakirleşti. Dünyada her iki kişiden biri, günde 5 buçuk doların altında gelirle yani ayda 900 liradan daha az parayla geçiniyor. Rapora göre, e-ticaret şirketi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 112 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin insanı. Bezos’un servetinin yüzde 1’i ise 115 milyon insanın yaşadığı Etiyopya’nın tüm sağlık bütçesine denk.

En zengin yüzde 1’lik kesimin servetine ek yüzde 0,5 vergi, 262 milyon çocuğun okula gitmesini sağlayabilir. 3 milyon 300 bin kişinin de hasta masrafları karşılanabilir. Gelir adaletsizliğinin asıl nedeni ise vergi. Dünyanın en zenginleri, yoksullardan çok daha az vergi ödüyor. 84 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kişisi olan Warren Buffet, “sekreterimden daha az vergi ödüyorum” diyerek bu duruma dikkat çekmişti. 78 ülkenin verilerine göre, hükümetler verginin büyük kısmını, tüketimdeki KDV ve çalışanların gelirleri üzerinden alıyor. Varlık vergisinin payı ise, yüzde 4-5’leri geçmiyor. Süper zenginler servetlerinin 7.6 trilyon dolarını vergi cenneti olarak da anılan “off shore” ülkelerinde saklıyor.

Devamını oku

TREND