Takip Edin

Dünya

Yabancı Varlıklarla Neden Karşılaşmadığımızın Cevabı Bulunmuş Olabilir!

Yayınlanma tarihi

-

Uzay araştırmaları sonucunda Dünya’ya benzer özellikler taşıyan ve çok daha büyük olan gezegenler keşfediliyor. Bu gezegenler üzerinde yaşaması muhtemel olan yabancı varlıklar, yer çekimine karşı koyamadıkları için uzaya çıkamıyor olabilirler. Yeni bir araştırma, yabancı yaşam arayışımıza yön verebilir.

Apollo görevleriyle Ay’a çıkmamızın üzerinden yarım yüzyıl geçti. Bu görevler sırasında uzaya gidecek ekibi ve araçları taşıyan roketlerin ilk görevi, yüklerini Dünya’nın yer çekiminden kurtarmaktı. Bu nedenle Mısır’daki Giza Piramiti’ni uzaya fırlatacak kadar güçlü fırlatma sistemleri inşa etmek gerekti. İnsanoğlunun teknolojisi o dönem Dünya’nın ye çekiminden kurtulmaya yetmişti. Yetebildiği için bugün konuşulan en önemli konu Mars’a gidebilmek ve orada yeni bir medeniyet kurmak.

Peki daha büyük bir gezegen üzerinde yaşıyor olsaydık? Yer çekiminin uyguladığı kuvvet artacak, daha ağır hissedecek, uzaya gitmek için çok daha fazla güce ihtiyaca duyacaktık. Belki de bu gezegen üzerinden hiç ayrılamayacak ve uzaya gidemeyecektik.

Örneğin 6 Şubat 2018’de fırlatılan Falcon Heavy roketinin ardında 27 motorlu dev bir sistem vardı. Amacı sadece bir otomobiili uzaya göndermekti:

Dünya’daki atmosfere, su döngüsüne, denizlere ve kara yapısına benzer özellikler taşıyan pek çok gezegen keşfediliyor. Bizi Ay’a gönderen teknolojinin geldiği noktada bu gezegenleri yakından gözlemleyemiyoruz, ancak yakında bu da mümkün olacak. Söz konusu yaşam potansiyeline sahip olan gezegenlerin önemli bir kısmı, Dünya’dan oldukça büyük. Yeni yapılan bir araştırma ise az önce yaptığımız varsayımı, muhtemel yabancı yaşamlara uyarlıyor.

Almanya’daki Sonneberg Gözlemevi’ne bağlı olarak çalışan araştırmacı yazar Michael Hippke, “Daha büyük kütleli gezegenlerde, uzay gemisi inşa etmek daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle muhtemel uygarlıklar, uzaya iletişim uydularını fırlatamazlar, bir uyduları varsa ziyaret edemezler, Hubble Uzay Teleskobu’na benzer gözlem yapıları inşa edemezler.” diyor.

Söz konusu gezegenlerin bazıları Dünya’nın 10 katı kadar büyükler. Bazı süper-Dünyalar, yörüngesinde oldukları yıldıza yakınlıkları dolayısıyla sıcaklık açısından yaşamaya çok uygun durumdalar. Bu nedenle su ve çeşitli madde döngüleri oluşmuş olabilir. Hatta bazı araştırmalar, söz konusu gezegenlerden birkaçının Dünya’dan daha yaşanılabilir olduğunu öne sürüyorlar.

Eğer yabancı bir yaşam formu uzak bir Dünya üzerinde geliştiyse, üzerinde uzaya çıkmak için uygun teknolojik düzeye gelmiş olabilirler. Fakat Hippke’nin araştırması, yer çekiminin onları gezegene hapsedecekleri yönünde mantıklı bir öngörüye sahip. Hatta kendisi söz konusu gezegenler üzerinden uzaya gitmek için gerekecek roket gücünü de hesapladı.

Dünya’ya benzerliği ile dikkat çeken dev gezegen Kepler-20b, Dünya’dan %70 daha geniş ve 10 kat daha büyük. Ayrıca bizden tam 950 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Hippke’ye göre bu gezegenden uzaya fırlatılacak bir yük, Dünya’daki eşdeğerinden 2.4 kat daha fazla güç gerektiriyor.

 

Diğer taraftan söz konusu 2.4 katlık fark sadece gereken güç açısından ortaya çıkıyor. Bu farkı sağlayacak bir roket inşa edilse bile çok daha fazla yakıt gerekeceği için fırlatma sisteminin ağırlığı artıyor. Ağırlık arttıkça yer çekimi daha da etkili olmaya başlıyor.

Araştırmacıya göre yabancı yaşamların uzay gemilerini yer çekimi mahkkumiyetinden kurtarmasının bazı yolları da var. Seri şekilde gerçekleştirilecek nükleer patlamalar, yeni bir yakıt teknolojisi gibi.

KAYNAK

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

peak games in 41 kanalda aynı anda yayınladığı işte o reklam

Yayınlanma tarihi

-

-

Televizyonlarda yayınlanan bir reklam sonrasında peak.com nedir? diye vatandaşlarca araştırılmaya başlandı. Peak Games bu akşam saat 21.30’da 41 televizyon kanalına aynı anda verdiği reklam ile gündeme geldi.

PEAK.COM NEDİR

2010 yılında istanbul kurulan teknoloji şirketidir. Türkiye merkezli dünya teknoloji endüstrisinde hızlı bir yükselişe sahip Türk şirketidir. Daha çok oyunlarda uzmanlık kazanmışlardır.

Söz konusu reklam 18 şubat 2019 tarihinde bazı televizyon kanallarında aynı anda yayınlandı. Reklam bir anda Türkiye gündemine oturmuştur.

İşte peak.com’un reklamında yer alan metin:

“Hoş geldin!

Biz bir takımız, İstanbul’dan.

Yolculuğumuz 8 yıl önce, Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma hayaliyle başladı.

Takım olmayı ve gelişmeyi her türlü başarının önüne koyarak ilerledik. Dünyaya etki edecek ürün ve teknolojilerin ancak bu anlayışla yaratılacağına inandık.

Bugün, dünyanın en büyük mobil uygulama geliştiricilerinden biriyiz. Ürünlerimiz 193 ülkede, 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Hayallerimiz ise bunun çok daha ötesinde.

Milyarlarca insanın hayatına dokunan teknolojiler geliştirmek ve dünyayı değiştirmek için takım arkadaşları arıyoruz.

İşte bu nedenle sana ulaşmak istedik. Bizim için tecrübelerinin değil, hayallerinin büyüklüğü önemli.

Seni sonuna kadar destekleyen bir ekibin olsun istiyorsan, tanışalım.”

PEAK HAKKINDA

Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma ve insanların hayatlarına dokunabilme amacıyla 2010 yılında İstanbul’da kurulan Peak, mobil uygulama pazarının dünyadaki en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Mobil oyun alanında elde ettiği büyük başarıları sürdürürken teknolojinin farklı alanlarında da ürünler geliştirmeye başlayan Peak’in başarısının ardında yaşama, ilerlemeye, öğrenmeye ve üretmeye tutkuyla bağlı ekibi bulunuyor.

 

Devamını oku

Dünya

Teknoloji devi XİAOMİ de kendi katlanabilir telefonunu yayınladı

Yayınlanma tarihi

-

-

Akıllı telefon sektörünün bir sonraki adımı katlanabilir telefonlar mı olacak? Samsung, Huawei ve LG’den sonra Xiaomi de yeni katlanabilir telefonunu duyurdu. Hatta şirketin başkanı, katlanabilir ekranlı telefonlarının ilk prototipini bizzat kendi çektiği video ile Twitter üzerinden gösterdi.

 

 

Samsung, Huawei ve LG’den sonra Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin de katlanabilir bir telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Şirketin Başkanı ve kurucusu olan Lin Bin, şirketin resmi Twitter hesabından paylaşılan tanıtım videosunda yer alarak, yeni cihazı bizzat kendi kullanarak gösterdi.

Tablet ve akıllı telefon deneyimini birleştiren yeni katlanabilir telefonun şimdilik sadece prototip aşamasında olduğu, olumlu geri dönüşler alındığı takdirde seri üretime geçileceği açıklandı.

ALTA, ÜSTE; SAĞA, SOLA KIVRILABİLİYOR

Xiaomi’nin konsept telefonu geçtiğimiz günlerde Baidu tarafından sızdırılmıştı. Esnek bir ekran kullanılan telefon, üste ve alta doğru kıvrılabildiği gibi sağa ve sola doğru da kıvrılabiliyor, tablet gibi de kullanılabiliyor.

Ürünün özellikleri hakkında detaya yer verilmezken, prototipte görüldüğü kadarıyla bir kamera fark edilmiyor. Videolarda şimdilik görünen sadece Xiaomi’nin katlanabilir telefonunun nasıl göründüğü. Görüntülerde yeni cihaz için özelleştirilmiş bir MIUI işletim sistemi kullanıldığı da fark ediliyor.

Samsung, Huawei ve LG’den sonra Xiaomi’nin de paylaştığı prototip modellere göre anlaşılan 2019 yılı akıllı telefon pazarında katlanalabilir erkan cihazların yılı olacak.

 

Devamını oku

Dünya

Suriye’den Çekilme Kararı Alan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yaptığı Görüşmenin Detaylarını Anlattı

Yayınlanma tarihi

-

-

ABD Başkanı Trump, Suriye’den çekilme kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ı yenme konusunda bölge ülkeleri yükü paylaşmalı. Suriye’de DEAŞ’ı yendik, Erdoğan’la konuştum o da DEAŞ’ı yenmek istiyor ve yapacak.” dedi.

Devamını oku

TREND